Poistenie a novinky

So správnym poistením vás už výtlky nevystrašia

Stret s výtlkom je nepríjemná udalosť pre každého šoféra. Aj malá jama na ceste môže spôsobiť veľké poškodenie na vašom aute. Pre tých menej šťastných môže stret s výtlkom viesť až k dopravnej nehode. Tam sa výpočet nepríjemností však nekončí. Po nehode vás čakajú administratívne a súdne naťahovačky, ktoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov. Ani to vám však stále nezaručí náhradu škody.

Ako sa takýto problémom vyhnúť? Výtlkom sa síce nevyhnete, no zbytočným výdavkom a administratívnym ťahaniciam áno. Riešením je pripoistenie výtlkov v rámci PZP alebo uzatvorenie havarijného poistenia. PZP s pripoistením výtlkov aj havarijné poistenie si môžete jednoducho a rýchlo uzatvoriť aj online, a to prostredníctvom online kalkulačky od Netfinancií. Pomocou nej si tiež môžete porovnať ponuky jednotlivých poisťovní a zvoliť si to najvýhodnejšie poistenie. Oba typy poistenia vám poskytnú väčšiu istotu na cestách a hlavne kvalitnú ochranu pre vaše auto.

Pozor na vozidlá s volantom napravo!

(13.2.2015)

Marec 2014 bol pre viacerých vodičov určite prelomový. Európsky súdny dvor totiž zamietol návrhy zo strany Poľska a Litvy, v rámci ktorých mali byť všetky pravostranne riadené vozidlá dovezené zo zahraničia prerobené na ľavostranné.

Ak patríte aj vy k menšine motoristov, ktorí si v cudzine výhodne kúpili vozidlo s volantom napravo, potom určite viete aké byrokratické muky to môže spôsobiť. Rok dozadu ste totiž mali v zásade len dve možnosti – používať vozidlo tak ako je, teda s pôvodnou registráciou v zahraničí, alebo ho dať kompletne prerobiť, čo stálo často viac ako auto samotné. Dnes by však už registrácia takéhoto vozidla a jeho následné užívanie na slovenských komunikáciách nemala byť problémom. Rozhodnutie Európskeho súdneho dvora totiž platí pre všetky členské štáty Európskej únie, a teda aj Slovenska. Jediné čo naďalej zostáva nezodpovedané je, či možno toto rozhodnutie aplikovať aj na hromadný dovoz nových vozidiel.

Na cesty sa dostanú už aj domácky vyrobené traktory

(8.8.2014)

Všetky podomácky vyrobené traktory, vlečky či iné vozidlá tohto typu, môžu od septembra 2013 jazdiť aj po klasických cestách. Samozrejme, za zákonom stanovených podmienok.

Prvou podmienkou je získanie špeciálneho evidenčného čísla typu C. Na získanie C-éčkového EČV stačí podať žiadosť o jeho pridelenie na dopravnom inšpektoráte, ktorý prislúcha trvalému bydlisku majiteľa vozidla. Spolu so žiadosťou treba zaplatiť jednorazový poplatok vo výške 33 eur. Oprávnenie vydané inšpektorátom sa udeľuje na tri roky a oprávňuje vás jazdiť po cestách III. triedy, za nezníženej viditeľnosti aj na miestnych a účelových komunikáciách. V prípade udelenia špeciálnej výnimky budete môcť takýmto vozidlom jazdiť aj po cestách I. a II. triedy alebo na akýchkoľvek komunikáciách za zníženej viditeľnosti. Ďalšou, a zároveň poslednou podmienkou je dať vozidlo poistiť. Ak sa obávate zdĺhavých vybavovačiek a hľadania najlacnejšieho PZP, nemusíte. Cena zákonného poistenia pre špeciálne vozidlá typu C je stanovená na pevno, a to vo výške 25 eur. Poistiť sa tak môžete ísť do ktorejkoľvek poisťovne.

Pneumatiky už možno tiež poistiť

(24.9.2013)

Vedeli ste o tom, že poisťovňa AXA Assistance prišla s novým produktom? Je ním poistenie pneumatík, ktoré Vám ponúkne 24-hodinové asistenčné služby, dostupné 365 dní v roku!

Nový produkt je možné získať v niektorých autorizovaných pneuservisoch pri nákupe pneumatík, no je možné si ho dojednať aj priamo v poisťovni. Poistenie pneumatík zahŕňa asistenčné služby v rámci ktorých vám opravia poškodenú pneumatiku na mieste, odstránia poškodenú pneumatiku a nasadia rezervu, či v prípade potreby odtiahnu do najbližšieho autoservisu. V rámci asistencie vám tiež opravia alebo uhradia novú pneumatiku ak sa poškodí v dôsledku bežného používania, opravia bežný defekt, prerazenie pneumatiky v dôsledku zlého stavu komunikácie alebo jej zničenie pri dopravnej nehode či pri vandalizme doloženom policajnou správou.

Napomenutie – novodobá motivácia vodičov

(21.11.2012)

Porušovanie pravidiel cestnej premávky je u nás bežná vec. Množstvo vodičov nerešpektuje prikázanú rýchlosť ani dokonca ostatných vodičov okolo seba. Keďže Európska Únia požaduje od svojich členských štátov dlhodobé znižovanie úmrtnosti na cestách, naša vláda novelizovala zákon o cestnej premávky, od ktorého si sľubuje zmenu k lepšiemu.

Od 1. júla 2012 platí novela zákona o cestnej premávke, na základe ktorej môžu policajti napomenúť vodiča, ktorý mierne prekročil povolenú rýchlosť. Napomenutie sa nespája so žiadnym finančným trestom (vodič teda nedostane žiadnu pokutu), no napomenutie má byť pre neho varovným signálom, aby na budúce dával väčší pozor na predpisy. Takouto formou chce vláda zvyšovať povedomie vodičov o dôležitosti cestných predpisov a zároveň ich aj motivovať k ich dodržiavaniu.