Zmena poisťovne a povinného zmluvného poistenia

Plánujete zmeniť povinné zmluvné poistenie a poisťovňu? Neviete, kedy je ideálny čas na vypovedanie povinného zmluvného poistenia? Nie ste si celkom istý, či môžete PZP vypovedať? Dáme vám všetky dôležité informácie, ktoré sa týkajú zmeny poisťovne a vypovedania povinného zmluvného poistenia!

Ako poistník máte právo zmeniť poisťovňu a povinné zmluvné poistenie. Táto zmena však musí byť urobená formálne a podľa pravidiel. Poisťovňu a povinné zmluvné poistenie teda môžete zmeniť len prostredníctvom vypovedania poistnej zmluvy a to písomnou formou! Výpoveď pritom musíte stihnúť doručiť do poisťovne 6 týždňov pred začiatkom poistného obdobia.

Ak poisťovňa pre nasledujúce poistné obdobie zmení výšku poistného, musí o tom upovedomiť klienta najneskôr 10 týždňov pred koncom poistného obdobia. Ak poisťovňa zmenu výšky poistného v stanovenej lehote klientovi neoznámi, pri výpovedi poistenia nie je potrebné dodržať 6 týždňovú výpovednú lehotu. Výpoveď poistnej zmluvy tak môžete podať kedykoľvek až do uplynutia poistnej doby.

Poistné obdobie a výpoveď zmluvy k PZP

V závislosti od toho, či máte povinné zmluvné poistenie uzatvorené na kalendárny alebo technický rok sa potom stanovuje dátum k vypovedaniu zmluvy. Podľa Občianskeho zákonníka, že zmluva k PZP sa vypovedá vždy k výročnému dňu poistenia, teda ku dňu, kedy bol poistenie uzatvorené. Ak máte PZP uzatvorené na:

  • kalendárny rok, výpoveď musíte doručiť najneskôr do 18. novembra. V tento deň už musí byť výpoveď PZP doručená poisťovni;
  • technický rok, výpoveď musíte doručiť minimálne 6 týždňov pred dátumom, kedy sa povinné zmluvné poistenie začalo. Opäť platí, že v daný deň už musí mať poisťovňa výpoveď doručenú.

Nakoľko je PZP povinným typom poistenia, po podaní výpovede zmluvy k PZP, máte len dve možnosti:

  • uzatvoriť si nové povinné zmluvné poistenie v inej poisťovni
  • stornovať predchádzajúcu výpoveď a zostať v starej poisťovni

Povinné zmluvné poistenie a dôvody zániku

Povinné zmluvné poistenie zaniká alebo je možné ho vypovedať v týchto prípadoch:

(1.) došlo ku zmena vlastníka vozidla pri jeho predaji,
(2.) došlo k vyradeniu vozidla z evidencie vozidiel (odhlásenie, odovzdanie značiek),
(3.) došlo k odcudzeniu vozidla (na základe oznámenia Polície SR),
(4.) uplynula doba, na ktorú bolo povinné zmluvné poistenie dojednané,
(5.) nebola uhradená upomienka v termíne stanovenom poistiteľom,
(6.) vznikla dohoda medzi poisťovňou a poistníkom,
(7.) poisťovateľ stanovil osobitný predpis uvedený v poistných podmienkach, ktoré sú súčasťou zmluvy.

Poistnú zmluvu môže vypovedať jedine poistník alebo ním poverená osoba, ktorá má spísanú plnú moc. Výpoveď poistnej zmluvy PZP je však vždy potrebné podať písomne – tlačivo môžete zaslať doporučenou poštou alebo podať osobne na pobočke.

V prípade, že vypovedáte zmluvu z dôvodu predaja, vyradenia alebo odcudzenia, je potrebné spolu s ňou predložiť aj určité dokumenty:

  • Pri predaji vozidla je to kúpna zmluva alebo kópia veľkého technického preukazu s menom nového majiteľa.
  • Pri vyradení vozidla je to protokol o ekologickej likvidácií a pri odcudzení zasa protokol od Polície.

TIP! Ak podávate výpoveď PZP, požiadajte poisťovňu aj o vystavenie potvrdenia o bezškodovom priebehu. Niektoré poisťovne to síce robia automaticky, ale väčšina toto potvrdenie ešte stále bez vyžiadania neposiela. Pri uzatváraní nového PZP vám vďaka nemu môžu niektoré poisťovne znížiť výšku poistného.